X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
آیا شورای نگهبان به جهت عمل به قانون باید به کسی پاسخگو باشد؟ - اصحاب نیوز
عناوین ویژه
تاریخ : شنبه 4 خرداد 1392 , چاپ , دیدگاه ها
احمدی نژاد و مشایی "مملکتی که ولی فقیه دارد، ظلم را برنمی‌تابد و ما از این مسیر، حقمان را خواهیم گرفت." این جمله ای بود که اسفندیار رحیم مشایی کاندیدای رد صلاحیت شده انتخابات یازدهم ریاست جمهوری در واکنش به عدم جواز حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد. پیش از مشایی نیز رییس جمهور شبیه همین جملات را در واکنش به رد صلاحیت کاندیدای مورد حمایتش از سوی شورای نگهبان بیان داشته بود: "ایشان مظلوم واقع شدند، ولی معتقدم در کشوری که ولایت فقیه وجود دارد حق مظلوم آن هم در این سطح پایمال نمی‌شود."

این اظهارات در حالی از سوی احمدی نژاد و کاندیدای مطلوب وی در انتخابات پیش رو مطرح می شود که دقیقا مشخص نیست به چه علت عدم جواز حضور مشایی در انتخابات "ظلم" توصیف می شود؟ زیرا نگاهی به اسامی کاندیداهای شاخص رد صلاحیت شده توسط شورای نگهبان نشان می دهد سابقه مدیریتی بسیاری از آنها نه تنها از مشایی برجسته تر بوده است، بلکه به لحاظ دوری از حواشی و کارنامه خدمتگزاری به ملت نیز پرونده قابل قبول تری داشته اند.

این روزها و پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها بسیاری از مدیران سابقی که نامزد انتخابات شده بودند و همگی سابقه وزارت یا معاونت رئیس جمهور را در کارنامه خود داشته اند پس از اطلاع از نظر شورای نگهبان بدون کمترین حاشیه این نظر را پذیرفته و به آن تمکین کرده اند، با این حال مشخص نیست که آیا خون اسفندیار رحیم مشایی از دیگر وزرا و معاونین رنگین تر است که رئیس جمهور تلاش دارد به هر قیمتی تایید او را بگیرد و حال آنکه مشایی در کارنامه خود تنها سابقه چند سال معاونت و رئیس دفتری رئیس جمهور را دارد!؟

با این وجود اصرار عجیب رییس جمهور مبنی بر اینکه نسبت به مشایی ظلم صورت گرفته است. و در مملکتی که ولی فقیه وجود دارد حق مظلوم پایمال نخواهد شد، عجیب به نظر می رسد. آیا شورای نگهبان قانون اساسی به خاطر عمل به "مر قانون" و عدم احراز صلاحیت افرادی که دارای کارنامه مناسب جهت تصدی ریاست جمهوری نبوده اند باید این چنین مورد طعنه قرار بگیرد؟ و آیا بیان این مساله از سوی رییس جمهور که با وجود ولی فقیه ظلمی در این حد صورت نمی گیرد، انداختن توپ در زمین رهبر انقلاب و وادار کردن ایشان به پاسخگویی نسبت به این مساله نیست؟

به نظر می رسد بهتر است تا رییس جمهور و کاندیدای مورد نظر وی نیز مانند بسیاری دیگر از کاندیداهای رد صلاحیت شده در این عرصه، ضمن تمکین عملی و گفتاری نسبت به قانون سعی در ایجاد حاشیه برای افکار عمومی نداشته باشند و آخرین روزهای دولت را با کمترین حاشیه و تلاش برای بیشترین حجم خدمت به مردم سپری کنند، موضوعی که طی سالهای اخیر و بواسطه پر رنگ شدن نقش فرد رد صلاحیت شده در دولت دهم، منجر به کاهش شدید پایگاه اجتماعی رییس جمهور شد و طبعا اصرار احمدی ن‍‍ژاد بر ادامه حواشی در این باره می تواند آسیب های جبران ناپذیر دیگری به وی وارد سازد.