X
تبلیغات
زولا
پست‌های کلیدیVOA در دست بهاییان بدسابقه - اصحاب نیوز
عناوین ویژه
پست‌های کلیدیVOA در دست بهاییان بدسابقه

پست‌های کلیدیVOA  در دست بهاییان بدسابقه

آلن هایت در کتاب تاریخ VOA، زمان تاسیس تلویزیون فارسی صدای آمریکا را سال 1996 عنوان می‌کند. به این ترتیب، نزدیک به دو دهه بعد از آغاز به کار احمدرضا بهارلو در مجموعه صدای آمریکا و راه‌اندازی رادیو فارسی، مسئولیت راه‌اندازی تلویزیون این مجموعه نیز به وی سپرده شد. در تاریخ 18 اکتبر ۱۹۹۶، نخستین امواج تلویزیون فارسی صدای آمریکا با اجرای احمدرضا بهارلو برای تمام دنیا پخش شد.

صدای آمریکا که روزی ادعا می‌کرد در میان ایرانیان 10 میلیون بیننده دارد، به اعتراف امیرعباس فخرآور یکی از نیروهای این رسانه، هم‌اکنون تعداد بیننده‌هایش از NITV لس‌آنجلسی هم کمتر شده و همه این‌ها به مدد سواستفاده بهاییان از پول مالیات‌دهندگان آمریکایی، حمایت دولتمردان آمریکایی از آن‌ها و مدیریت بهاییان بر این رسانه است.

برای بازشناسی هدف تاسیس VOA، نگاهی به تاریخچه آن ضروری است. از ۷ دسامبر ۱۹۴۱ که حمله ژاپنی‌ها به "پرل هاربر" در جنگ جهانی دوم زمینه ورود آمریکا به جنگ را فراهم کرد، نخستین جرقه‌ها برای تاسیس Voice Of America زده شد.

نگاهی به تاریخچه صدای آمریکا

در ماه مارس سال ۱۹۴۲ رادیوی دولتی ایالات متحده با عنوان رادیوی عمومی ملی (NPR)آغاز به کار کرد و چندی بعد نیز بخش بین‌المللی آن با عنوان صدای آمریکا (VOA) شروع به کار کرد. هدف از تاسیس این بخش بین‌المللی، بهبود چهره آمریکا در جهان و گسترش آزادی و دموکراسی مورد نظر آمریکا در کشورهای دیگر بود. «صدای آمریکا» در واقع ابزاری بود برای اجرای سیاست‌های وزارت امور خارجه ایالات متحده و همچنین تاثیرگذاری بر افکار عمومی مردم جهان نسبت به ایالات متحده که از طریق زبان رسانه دنبال می‌شد. مجموعه صدای آمریکا در مجموع، دارای ۴۴ پخش‌کننده رادیویی به زبان‌های مختلف و ۲۴ پخش‌کننده تلویزیونی است. این مجموعه از بدو تاسیس با هدف استفاده و بهره‌گیری از ابزار دیپلماسی عمومی پایه‌ گذاری و تاسیس شد که گسترهٔ پخش آن، آسیا، اروپا و شمال آفریقا را شامل می‌شود . رادیوی عمومی ملی (NPR) و مجموعه صدای آمریکا (VOA)، هر دو زیرمجموعه هیأت مدیره رسانه‌های خارجی دولت ایالات متحده آمریکا یا همان (BBG) و زیر نظر این هیات مدیره که اعضای آن متشکل از شورای روابط خارجی آمریکا و نمایندگان منصوب دستگاه وزارت امورخارجه ایالات متحده هستند، اداره می شود و ریاست (BBG) نیز با رای مجلس سنای آمریکا انتخاب می‌شود .همچنین (BBG) زیر نظر "تیم بازرسی ویژه ایالات متحده آمریکا" فعالیت می‌کند و این تیم گزاره‌های خود را به مجلس سنای ایالات متحده و وزارت خارجه ارائه می دهد. هم‌اکنون بودجه سالیانه صدای آمریکا 800 میلیون دلار است که از محل مالیات‌های مردم آمریکا تامین می‌شود.

تاریخچه تاسیس بخش فارسی صدای آمریکا

در آوریل ۱۹۷۹ یعنی بلافاصله پس از وقوع انقلاب در ایران، بخش فارسی رادیو صدای آمریکا ابتدا با هدف جهت‌دهی به انقلاب ایران و در پی ناکامی، با هدف مقابله با انقلاب اسلامی و به چالش کشیدن آن، با ۳۰ دقیقه برنامه روزانه راه‌اندازی شد. از ۲۲ نوامبر ۱۹۷۹ احمدرضا بهارلو فعالیت خود را در این رسانه آغاز کرد. در کنار بهارلو مجریان دیگری همچون رامش راسخ، بهروز عباسی و اکبر ناظمی که از پرسنل رادیو ایران بودند با هدایت بهارلو کار خود را در بخش فارسی صدای آمریکا آغاز کردند. آلن هایت در کتاب تاریخ VOA، زمان تاسیس تلویزیون فارسی صدای آمریکا را سال 1996 عنوان می‌کند. به این ترتیب، نزدیک به دو دهه بعد از آغاز به کار احمدرضا بهارلو در مجموعه صدای آمریکا و راه‌اندازی رادیو فارسی، مسئولیت راه‌اندازی تلویزیون این مجموعه نیز به وی سپرده شد. در تاریخ 18 اکتبر ۱۹۹۶، نخستین امواج تلویزیون فارسی صدای آمریکا با اجرای احمدرضا بهارلو برای تمام دنیا پخش شد. تا سال‌ها بعد، بهارلو خود سازنده و مجری بسیاری از برنامه‌های خبری تحلیلی و سیاسی این تلویزیون بود. بهارلو در ادامه پس از برنامه هفتگی میزگردی با شما، در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۲ برنامه (فصلی دیگر) و در ۶ جولای ۲۰۰۳ برنامه روزانه خبرها و نظرها را راه‌اندازی کرد. وسعت برنامه‌های بهارلو که خود همزمان ریاست بخش فارسی رادیو و تلویزیون صدای آمریکا را برعهده داشت به حدی رسید که مخاطبان هر زمان که "پیچ تلویزیون" را می‌چرخاندند، بهارلو مقابل دوربین نشسته بود و مشغول اظهارنظر و ارائه تحلیل بود. امپراتوری بی‌رقیب بهارلو وقتی از هم گسست که پخش رادیویی صدای آمریکا به بنیاد رادیو آزاد آمریکا سپرده و از مجموعه VOA منفک شد که این آغازی بر افول این پیرمرد بود.

بهاییان در صدای آمریکا

احمدرضا بهارلو نخستین رئیس بخش فارسی صدای آمریکا، اگرچه خود یک بهایی نبود اما تمایل زیادی به نزدیکی با بهاییان داشت. این موضوع به خصوص در استخدام کارمندان بخش فارسی و گزینش همکاران ایرانی وی از میان بهاییان مشهود است. همانطور که قبلاً گفته شد نخستین همکاران وی در این بخش رامش راسخ، بهروز عباسی و اکبر ناظمی بودند که دو نفر نخست از بهاییان نامدار ایرانی در رادیو و تلویزیون دوران پهلوی در ایران بودند. در اطلاعیه گروهی از کارمندان و کارکنان رادیو و تلویزیون ملی ایران در تاریخ 17 بهمن 57 که در روزنامه اطلاعات به چاپ رسیده بود، نام این دو تن به همراه گروهی دیگر از کارمندان بهایی این مجموعه دوران پهلوی به چشم می‌خورد. با آغاز به کار "کنت تام لینسون" به عنوان رئیس BBG، به ناگاه شیلا گنجی از بهاییان سرشناس و از اعضای جامعه بهایی در سازمان ملل متحد، در غیاب احمد بهارلو در آوریل 2004 به عنوان رئیس بخش فارسی VOA مشغول به کار می‌شود. کنت تام لینسون که خود از اعضایAIPAC یا همان جامعه لابی یهودیان در ایالات متحده محسوب می‌شود، گروهی از سرشناس‌ترین بهائیان را وارد چرخه مدیریت صدای آمریکا می‌کند که "آوی داویدی" ، "ستاره درخشش" یکی از مهره‌های اصلی رسانه‌های جامعه جهانی بهاییت و مهتاب فرید از جمله مهمترین آن‌ها بودند

              

                                       احمد باطبی کارمند و جمشید چالنگی مجری صدای آمریکا

در این میان، آوی داویدی نقش بسیار مهم و تعیین کننده‌ای در روند بهایی‌سازی صدای آمریکا ایفا می‌کند به گونه‌ای که یکباره تعداد زیادی از کارمندان مسلمان‌زاده صدای آمریکا همچون علی مستعانی و سید رسول افخمی از این مجموعه اخراج یا مستعفی می‌شوند و جای آن‌ها را چهره‌های شاخص تلویزیون "صدای دوست" ارگان رسمی بهاییان در حیفا و اسرائیل می‌گیرند. به این ترتیب، با ورود شیلا گنجی به حلقه مدیریت صدای آمریکا، محفل کارمندان و مدیران بهایی در این رسانه فارسی زبان تکمیل می‌شود و چهره‌هایی همچون اکبر ناظمی، بهروز عباسی، ارژنگ داودی، رامش راسخ، آوی داویدی، مهتاب فرید و ستاره درخشش در کنار هم قرار می‌گیرند.

سفر مدیران صدای آمریکا به حیفا

هم‌اکنون نیز (VOA PNN) توسط جیمز گلاسمن (از اعضای ارشد انستیتوی آمریکن اینترپرایز) رئیس جدید هیأت مدیره رسانه‌های خارجی ایالات متحده اداره می‌شود. وی که از سال 2007 مدیریت این مجموعه را در اختیار گرفته است از بدو قبول تصدی این مسئولیت، ارتباط بسیار نزدیکی با محافل بهاییان ایالات متحده و حیفا در اسراییل پیدا کرده است. شاهدی بر این مطلب، ارتباطات نزدیک وی با بهروز بهبودی (مدیر و بنیانگذار Council for a Democratic Iran   ( و از بهاییان سرشناس است. وی در اوایل سپتامبر 2008 به همراه سناتور تام کوبرن رئیس "تیم بازرسی ویژه" ایالات متحده آمریکا و از اعضای موثر سنا برای تصویب بودجه (BBG) به اسرائیل سفر کرد و در دفتر بهروز بهبودی در حیفا به دیدار وی شتافت. از آن پس است که شاهدیم روند به کارگیری بهاییان در تلویزیون فارسی صدای آمریکا به نسبت گذشته اوج گرفته است

                           

 از راست به چپ: بهروز بهبودی (مدیر و بنیانگذار (Council for a Democratic Iranسناتور تام کوبرن رئیس "تیم بازرسی ویژه ایالات متحده آمریکا و از اعضای موثر سنا برای تصویب بودجه (BBG)، امیرعباس فخرآور

 

پس از استعفای کنت تام لینسون رئیس قبلی BBG که با فشار شدید سناتور کوبرن انجام گرفت، گلاسمن برای ریاست این شورا پیشنهاد شد. شیلا گنجی به شدت تحت حمایت تام لینسون بود و استعفای تام لینسون ضربه بزرگی به شبکه شیلا گنجی وارد کرده بود.

ریخت‌وپاش‌های بهاییان در خرج کردن بودجه

اخراج شیلا گنجی هم تنها به این دلیل صورت گرفت که موجبات نارضایتی بوش را فراهم آورده بود و به دلیل ریخت‌وپاش‌های فراوانی بود که از سوی این بهایی و دار و دسته‌اش صورت می‌گرفت. وی از زمان آغاز به کار خود در صدای آمریکا، حلقه‌ای از دوستان و نزدیکان بهایی خود از رسانه‌های رادیویی و تلویزیونی بهاییان در حیفا در اسراییل را به آمریکا فراخوانده و به کار گرفته بود؛ به طوری که گزارش‌های رسیده به کمیته تحقیق و بررسی سنا، آنان را واداشت در این زمینه تحقیقات جدی صورت دهند. فخرآور درباره وی می‌گوید: جالب است بدانید در جولای ۲۰۰۷ همزمان با رای سنای آمریکا به جیمز گلاسمن برای ریاست BBG، شیلا گنجی با دستپاچگی مصاحبه‌هایی را با کانسرواتیوای دولت آمریکا ترتیب داد تا شاید بتواند دل اعضای انستیتوی قدرتمند آمریکن اینترپرایز را بدست آورد. اما با آغاز به کار دوره جدید مدیریت در صدای آمریکا و رفتن شیلا گنجی، مدیریت صدای آمریکا میان بهاییان دست به دست شد. به این ترتیب یکی از نزدیکان به جامعه بهایی در راس هرم مدیریت مهمترین رسانه دولتی آمریکا قرار گرفت که این امری بی‌سابقه است. به گفته امیرعباس فخرآور، روشن نبودن هدف برای بیشتر پرسنل این رسانه موجب شده که نیروهای غیر بهایی از فعالیت در این رسانه کنار بکشند. وی تصریح می کند: "اطمینان دارم که مالیات دهنده‌های آمریکایی خبر ندارند که با پول مالیاتشان در VOA و رادیو فردا، گروهی از مجریان و پرسنل این رسانه‌ها سعی دارند ادای اپرا، کریستین امانپور، لری کینگ و بیل اورایلی را در بیاورند و پولدار و مشهور شوند. بهتر است مردم بیچاره ایران هم باور کنند که گروهی از پرسنل و مجریان این رسانه‌ها که هر روز مثلاً برای آزادی ایران جلوی دوربین پشتک می‌زنند ، تنها چیزی که برایشان مهم نیست آینده ایران و مردم آن است."  اما این رسوایی‌ها در صدای آمریکا به همین نکته ختم نمی‌شود چرا که مدتی قبل، یک دختر کانادایی از ارتباطات فاسد احمد باطبی با جمشید چالنگی پرده برداشت که موجی از حیرت را در این رسانه به دنبال داشت. این دختر کانادایی با زیر سوال بردن وجود تشکلی که احمد باطبی ادعای نمایندگی آن را دارد، اساس وجود این مجموعه را انکار کرد و گفت: این تشکل سه عضو دارد که یکی احمد باطبی و دیگری دوست دختر وی و دیگر چالنگی است. به این ترتیب سریال رسوایی‌های کلاه‌برداران سیاسی ادامه دارد." سایه حسن" وکیل ایرانی-کانادایی از خیانت «گروهی موسوم به "جمعی از فعالین حقوق بشر" که باطبی سخنگوی آن‌ها است و هر دوشنبه در "قهوه‌خانه جمشید" در برنامه تفسیر خبر حاضر می‌شود،» پرده برداشت. به اعتقاد او: «جمشید چالنگی و باطبی سخنگوی "جمعی از فعالین حقوق بشر" که تعدادشان از انگشتان یک دست هم بیشتر نمی‌شود!!! با یکدیگر دست به تاسیس یک باند جدید در صدای آمریکا زده‌اند.» 

              

            احمد باطبی در یکی از کافه‌های شبانه واشنگتن در جمعیت «دفاع از حقوق بشر» در صدای آمریکا

 

سایه حسن در وبلاگ خود ادامه می‌دهد: «جمشید خان چالنگی هم امیدوارم از سرنوشت شیلا گنجی عبرت گرفته باشد و سواستفاده از رسانه دولتی به نفع خانواده و دوستان گرمابه و گلستانش را پایان دهد». اما این که صدای آمریکا تریبون بهاییان اسرائیل و آمریکا شده است نمودهای بیرونی بسیاری نیز دارد از جمله آن‌ها پخش گفتگو با یکی از بهاییان سرشناس یعنی احساس یارشاطر در کمتر از دوماه در برنامه‌های مختلف صدای آمریکاست. در برنامه 17 خرداد 1388 دو روز اول در صدای آمریکا بیژن فرهودی با احسان‌یار شاطر به گفتگو می‌نشیند در حالی که این گفتگو تماماً به تبلیغ و ترویج فرقه بهائیت اختصاص دارد و در این گفتگو یارشاطر با چنان آب و تابی از حضرت عبد البها و مجاهدت‌های وی! یاد می‌کند که اشک تمساح از چشمان فرهودی سرازیر می‌شود

                       

                           تریبون شدن صدای آمریکا برای تبلیغ بهاییت توسط بهاییان مارک‌دار

 

به این ترتیب، به مرور صدای آمریکا که روزی ادعا می‌کرد درمیان ایرانیان 10 میلیون بیننده دارد، به اعتراف عباس فخرآور هم‌اکنون تعداد بیننده‌هایش ازNITV لس‌آنجلسی هم کمتر شده است و همه این‌ها به مدد سواستفاده بهاییان از پول مالیات‌دهندگان آمریکایی، حمایت دولتمردان آمریکایی از آن‌ها و مدیریت بهاییان بر این رسانه است.