X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
گاردین اسناد دادگاه استات اویل را فاش کرد - اصحاب نیوز
عناوین ویژه
گاردین اسناد دادگاه استات اویل را فاش کرد

 

گاردین اسناد دادگاه استات اویل را فاش کرد:

مهدی هاشمی رفسنجانی در این اختلاس 15 میلیون دلار رشوه گرفته است

شرکت نروژی استات اویل اذعان کرد در سال های 2002 و 2003 با هدف دستیابی به قرارداد توسعه یک میدان نفتی در ایران 15 میلیون دلار به عنوان رشوه به یک مقام ارشد سابق نفتی ایران پرداخت کرده است.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه گاردین انگلیس، رئیس جدید شرکت نروژی استات اویل که در آمریکا به یک پرونده رشوه خواری متهم شده بود قول داد از این پس فعالیت های خود را بر پایه اخلاق قرار دهد.

قرار است مقامات ارشد این شرکت نیز به سرعت با حمایت از سخنان رئیس جدید بر این نکته تاکید کنند که در آینده هیچ مورد جدید فساد رخ نخواهد داد.

مدیر ارتباطات استات اویل به گاردین گفت: شما هیچ نگرانی در مورد فعالیت های ما در باهاماس نداشته باشید. ما هم اکنون تمرکز شدیدی بر اخلاق و مبارزه با فساد داریم.

بر اساس گزارش گاردین، استات اویل موافقت نامه ای را با دولت امریکا در مورد پرونده پرداخت رشوه به یک مقام ارشد دولتی ایران به امضاء رسانده است که متن آن به دست گاردین رسیده است.

بر اساس گزارش فارس استات اویل از طریق یک موسسه مشاوره نفتی به نام هورتون که مقر آن در لندن قرار دارد برای دستیابی به قرارداد توسعه فازهای 6،7 و 8 پارس جنوبی در سال های 2002 و 2003 به یکی از آقازاده ها در ایران به نام مهدی هاشمی رفسنجانی رشوه پرداخت کرده است. در حالی که در اسناد دادگاه امریکا مبلغ این رشوه 15 میلیون دلار اعلام شده برخی منابع این مبلغ را 35 میلیون دلار می دانند.

گاردین ادامه داد: استات اویل در سند بدست آمده اذعان می کند عملش قانون ضد رشوه خواری و مقررات حسابرسی قانون اعمال فساد خارجی امریکا را نقض کرده است.

در سند گاردین آمده است:«این شرکت موافقت کرده است 10.5 میلیون دلار به عنوان جریمه بپردازد و همچنین موافقت کرده است یک موافقت نامه تعقیب قضایی سه ساله را به اجرا بگذارد.

رویترز نیز چندی پیش اعلام کرده بود استات اویل در سال 2004 نیز در نروژ به 20 میلیون دلار جریمه به دلیل پرداخت رشوه به این فرد ایرانی محکوم شد.

بر اساس اطلاعات ثبت شده در اسناد دادگاه مربوط، این شرکت در سال های 2001 و 2002 سعی کرد با اختصاص امتیازات توسعه میادین نفت و گاز به ویژه در ایران فعالیت های بین المللی خود را توسعه دهد. استات اویل به همین دلیل تماس های خود را با یک مقام افزایش داد و به دنبال مذاکرات وارد یک قرارداد مشاوره 15 میلیون دلاری برای یک دوره 11 ساله با وی شد.

بر اساس اسناد موجود هدف این فرد سوء استفاده از نفوذ خود برای کمک به استات اویل بود تا بتواند قراردادی را برای توسعه بخشی از یک میدان نفتی را بدست آورد. وی همچنین قصد داشت از نفوذ خود برای گشودن فرصت های دیگر به روی این شرکت استفاده نماید.

هراداستویت، مقام استات اویل تاکید کرد: بعید است استات اویل این موضوع را تکرار کند نه در این حوزه و نه در هیچ یک از 41 کشوری که فعالیت دارد.

وی افرود: ما شرایط مندرج در موافقت نامه سه سال گذشته را برآورده کرده ایم .ما کار زیادی برای تقویت تلاش های ضد فساد خود انجام داده ایم.