نظرات مراجع عظام تقلید پیرامون ولایت فقیه و آیت الله خامنه‌ای - اصحاب نیوز
عناوین ویژه
نظرات مراجع عظام تقلید پیرامون ولایت فقیه و آیت الله خامنه‌ای

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره)

اینجانب که از سال‌ها قبل از انقلاب با جناب‌عالی (حضرت آیت‌الله خامنه‌ای) ارتباط نزدیک داشته‌ام و همان ارتباط … بحمدالله تاکنون باقی است، جناب‌عالی را یکی از بازوهای توانای جمهوری اسلامی می‌دانم و شما را چون برادری که آشنای به مسایل فقهی و متعهد به آن هستید و از مبانی فقهی مربوط به ولایت مطلقه فقیه جداً جانبداری می‌کنید، می‌دانم و در بین دوستان و متعهدان به اسلام و مبانی اسلامی، از جمله افراد نادری هستید که چون «خورشید» روشنی می‌دهید. (صحیفه نور، ج۲۰، ص۱۷۳)

آیت‌الله العظمی بروجردی (ره)
اگر کسی ولایت فقیه را مردود بداند، نه تنها منکر فقه تشیع بلکه منکر ضروری فقه اسلام است.

آیت‌الله العظمی اراکی (ره)
ملت ایران قدر این نعمت الهی را می‌دانند و اکنون از وارث امام خمینی(ره) تبعیت می‌کنند. انتصاب شایسته حضرت‌عالی به مقام رهبری، مایه دلگرمی است. (مرجعیت، سازمان تبلیغات اسلامی)

آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی(ره)
در مورد مقام معظم رهبری آیت‌الله خامنه‌ای (دامت برکاته) اشعار می‌دارد که مقام شامخ علمی و اجتهاد و فقاهت معظم له جای هیچ‌گونه تردید نیست.
اینجانب با توجه به سابقه آشنایی دیرین با ایشان و اطلاع از مراتب تحصیلی، اذعان به اجتهاد بنحو اطلاق وی دارم. علاوه بر اشاره و بلکه تصریح امام عظیم‌الشأن (قدس سره الشریف) در موارد متعدد به صلاحیت و شایستگی رهبری ایشان دلیل عمده بر مقام اجتهاد معظم له می‌باشد.

آیت‌الله العظمی سیدرضا بهاءالدینی(ره)
از همان زمان، رهبری را در آقای خامنه‌ای می‌دیدم؛ چرا که ایشان ذخیره الهی برای بعد از امام بوده است. باید او را در اهدافش یاری کنیم. باید توجه داشته باشیم که مخالفت با ولایت فقیه، کار ساده‌ای نیست. هنگامی که میرزای شیرازی بزرگ، مبارزه با دولت انگلستان را از طریق تحریم تنباکو آغاز کرد، یک روحانی با او مخالفت کرد و میرزا با شنیدن مخالفت او، وی را نفرین کرد. همان نفرین باعث شد که نسل او از سلک روحانیت محروم شوند. پسر جوانش جوانمرگ شد و حسرت داشتن فرزند عالم به دل او ماند. (آیت بصیرت، خاطراتی از زندگی عارف بزرگ آیت‌الله بهاءالدینی، ص۱۳۱)

آیت‌الله علی مشکینی(ره)
بر همه مسلمین جهان واجب مؤکد شرعی و عقلی است که حضرت مستطاب آیت‌الله خامنه‌ای را به فقاهت و ولایت امر مسلمین بشناسند که واجد مقام فقاهت، اجتهاد و حایز سایر شرایط ولایت است. (مرجعیت، سازمان تبلیغات اسلامی)

آیت‌الله العظمی سیدعلی سیستانی
حکم کسی که ولایت شرعی دارد در امور عامه که نظام جامعه و معاش مردم بر آن مبتنی است بر همه نافذ است حتی بر مجتهدین دیگر.

آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی
معتقدیم اداره شوون جامعه اسلامی باید از سوی خداوند که خالق همه انسان‌هاست اجازه داده شود. هرچند پذیرش مردم وسیله پیشرفت این هدف است و نیز معتقدیم که ولی فقیه نماینده امام عصر(عج) در زمان غیبت است.

آیت‌الله العظمی لطف اله صافی گلپایگانی
همه بر این عقیده محکم خود استوار هستند که با نظام امامت، هیچ مشکلی در اداره امور و اجتماع و مسایل فرهنگی و سیاسی مردم پیش نمی‌آید و ولایت فقیه هم نشأت گرفته از آن نظام است بنده در تمام ملاقات‌های خصوصی با مسوولان و ائمه جمعه سفارش می‌کنم که تقویت آقای خامنه‌ای تقویت نظام و انقلاب است، خدا را شکر کنید که ایشان در تمام مسایل و تمام خطرات پیشقدم بوده‌اند و واقعاً ناخدای خوبی است در این دریای طوفان‌زده.

آیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی
باید تاریخ را به دقت مطالعه کنیم تا جریان‌های مختلف تاریخ را بشناسیم و به واسطه آن، نعمت ولایت فقیه را بهتر شناخته و قدر آن را بیش از پیش بدانیم.
خدا را شاکریم که در زمان آیت‌الله العظمی خامنه‌ای قرار داریم. امروز آیت‌الله العظمی خامنه‌ای نعمت بزرگ ماست که باید قدر آن را دانست؛ شکر این نعمت هم همین پشتیبانی از نظام و عمل به دستورات ایشان است.

آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی
در عصر غیبت به حکم روایات و احادیث، امور و وظایف امامت به مجتهد جامع‌الشرایط واگذار شده است. اجرای احکام الهی و پیاده کردن نظام اسلامی بدون هدایت و نظارت فقیه امکان‌پذیر نیست.

آیت‌الله عبداله جوادی آملی
مستحضر باشید ولایت فقیه که در دین آمده است و بنیانگذار جمهوری اسلامی معمار چنین ولایتی بود، بعد به شاگردان خود آموخت، ازین سنخ اصلاً نیست، نه ولایت بر مرده است و نه ولایت بر کسانی که به منزله‌ مرده هستند، تا کسی بگوید که ما محجور نیستیم پس قیم لازم نداریم … ولایت در «انما ولیکم الله» خطاب به عقلا و فرزانگان جامعه و به افراد عاقل بالغ، مکلف هوشیار بیدار است. می‌گوید: ای عقلا ولی شما بالذات خداست، از طرف خدا، پیامبر(ص)، بعد از پیامبر(ص) جانشین معصوم او(ع)، بعد از جانشین معصوم(ع) ، نایب خاص او، بعد از نایب عام او، نظیر مقام معظم رهبری … .


منبع : شبکه خبری قم