X
تبلیغات
زولا
محتشمی پور از وزارت کشور تا کمیته صیانت از آراء - اصحاب نیوز
عناوین ویژه
محتشمی پور از وزارت کشور تا کمیته صیانت از آراء

محتشمی پور از وزارت کشور تا کمیته صیانت از آراء 

علی اکبر محتشمی پور، جانباز راه قدس که در توطئه بمبگذاری صهیونیستها در بستهای که برای او فرستاده بودند، بهشدت مجروح شد، مواضع متعدد و گاه متناقض با آنچه سالها برای آن تلاش می کرد، می گیرد.  

                 

                                  

فرقه سازی 

یکی از اظهارات محتشمیپور در حیات سیاسی وی که واکنش‎‎های بسیاری را در پی داشت، نامیدن طرفداران عقاید آیتا... مصباح یزدی به "فرقه مصباحیه " بود. 

وی اینطور اظهار داشته است که: "آیا این مظلومیت انقلاب و امام نیست که تمام کسانی که همراه امام بودند، کنار روند و مجموعهای که یک روز هم با انقلاب و امام نبودند بیایند و داعیهدار و مفسر انقلاب اسلامی شوند و به نام امام در قم موسسه ایجاد کنند و افرادی که امروز در میان پایگاه‎‎های نظامی حضور مییابند و افکار خود را به نام افکار امام به جوانان القا میکنند، یک ذره به تفکر امام ایمان نداشته و ندارند و نخواهند داشت. "

وی خاطرنشان کرد: "متأسفانه امروز افرادی که مسایل اولیه اسلام را درک نکردهاند، ایدئولوگ یک جریان تندرو شدهاند و هیچ تفاوتی بین فرقه مصباحیه و طالبان و جاهلان صدر اسلام وجود ندارد و افرادی که هیچ اهمیتی برای مردم، ملت ایران و جوانانی که بهعنوان یک رکن از ارکان انقلاب برای امام مطرح بودند، قایل نیستند و از افکار امام پیروی نمیکنند.   

امام جوانان را از پانزدهم خرداد تا بیستودوم بهمن و پایان عمر شریفش از سرمایه‎‎های انقلاب و کشور میدانست و برای آنها اهمیت زیادی قایل بود، در حالیکه شما آنها را افرادی منحرف، بیدین و هرزه معرفی میکنید و آیا پیامبر این‎‎گونه مردم را ارشاد میکرد و امام اینگونه ملت را به صحنه آورد؟ " 

وی افزود: "انقلاب و نظام منهای مردم مساوی با صفر است و اگر مردم نباشند نظامی وجود ندارد. "

نهضت آزادی 

"بسمه تعالی؛

محضر مقدس رهبر عظیمالشان انقلاب اسلامی آیتا... العظمی امام خمینی - دام ظله العالی
با عرض سلام و تحیات.

نهضت آزادی پس از استعفا و برکناری دولت موقت، پیوسته در جهت اعلام مخالفت با دولت جمهوری اسلامی، مجلس شورای اسلامی و حتی قوه قضاییه و مغشوش کردن اذهان بوده است. 

مسئولین نهضت با سمپاشی های خود نسبت به سیاستهای دولت، دفاع مقدس و جنگ، مسئله برائت از مشرکین و فاجعه خونین مکه مکرمه، جهاد مالی و تصمیمات شورایعالی پشتیبانی جنگ و بالاخره فرمایشات اخیر حضرت امام - روحی فداه - راجع به حکومت و ولایت مطلقه، در جهت مبارزه و تضعیف نظام جمهوری اسلامی گام برداشته اند. 

با توجه به اهمیت و نقش سرنوشتساز مجلس شورای اسلامی، نهضت آزادی در ماههای اخیر، فعالیت گستردهای را جهت به اجرا درآمدن قانون احزاب و آزادی فعالیت سیاسی آنان و نیز حرکت تبلیغاتی گسترده ای راجع به انتخابات و راه یافتن به مجلس را آغاز کرده است. 

آقای دکتر یزدی در جلسه مورخ پنجم دیماه 1366 نهضت آزادی راجع به شرکت در انتخابات و نقش نهضت آزادی چنین می گوید: "برگزاری انتخابات مستلزم وجود جامعه باز است، اگر رفتیم واقعا مفید خواهیم بود و نخواهیم گذاشت این فتاوی را به زور بر مردم تحمیل کنند، شخصی که از طرف نهضت به مجلس برود، مسلما از این توپ و تشرها جا نخواهد زد، اگر قرار باشد مملکت را با "فتوا " اداره کنند، بنده پیشنهاد میکنم که مجلس را ببندند و خوابگاه دانشجویان کنند. "  

دیدگاه نهضت آزادی راجع به جنگ و دفاع مقدس در بیانیه ای تحت عنوان "جنگ بی پایان " چنین است:
"آن
چه فعلا دیده می شود جنگی است بی پایان که می تواند پایان دنیا باشد، پایان ایران و مردم ایران باشد... ، گفته اند حتی اگر یک خانه هم در ایران سرپا بماند، باز به جنگ ادامه خواهیم داد و اگر یک نفر باقی بماند، آن یک نفر هم جنگ خواهد کرد، آیا این مترادف با چیزی جز جنگ جنگ تا نابودی هست؟ " نهضت آزادی راجع به "حکومت و ولایت مطلقه " اطلاعیه ای منتشر کرده که در آن آمده است: "این چه فرمانی است و چه انقلابی در ایران و اسلام، که حکومت را در موضع بالاتر از فرستاده خدا قرار داده به او اختیار می دهد بر خلاف نص صریح و شاورهم فیالامر و بدون مشورت با امت تصمیم گیری در مصالح دولت و امور ملت نماید... . " با عنایت به مراتب فوق خواهشمند است ارشاد فرمایید که: 

1- آیا نهضت آزادی با چنین عقاید و تفکراتی می تواند به
عنوان یک سازمان حزب و تشکیلات سیاسی در جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شود؟ 

2 - در حالی که ماده سی، قانون انتخابات از جمله شرایط تایید صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی را:  

الف) اعتقاد و التزام عملی به اسلام. 

ب) اعتقاد و التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی ایران.

آیا نهضت آزادی صلاحیت دارد که در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرده و نمایندهای در مجلس داشته باشد؟  

در پایان از درگاه خداوند متعال طول عمر آن وجود شریف و مقدس و پیروزی عاجل رزمندگان اسلام را مسألت می دارم.  

سید علیاکبر محتشمیپور - وزیر کشور " 

این نامه در سال 1366 نگارش یافته است؛ البته سالها بعد علیاکبر محتشمیپور زمانیکه رییس ستاد انتخاباتی کروبی بوده است میگوید: "نهضت آزادی یک حزب منحله نیست و هیچ حکم قضایی مبنی بر غیر قانونی بودن این حزب صادر نشده است. " او در این زمینه میافزاید: "در زمان حضرت امام(ره) نامهای به وزیر کشور ارسال شد و ایشان نظر خودشان را اعلام کردند که آن نامه مستند برخی از جریانات سیاسی شده است. 

در انتخابات پنجم مجلس شورای اسلامی و در انتخابات دوم شورای شهر، شورای نگهبان حتی کاندیداهای آنان را تأیید صلاحیت کرد. "

پس از این نیز باز محتشمیپور درخصوص نهضت آزادی موضعگیری کرده و در مراسم ختم آیتا... توسلی اظهار داشته است: "مقامات بلندپایهای در آن زمان خدمت امام خمینی(ره) رسیدند و علیه نهضت آزادی گله و شکایت کردند، ولی امام فرمودند که اینها با جمهوری اسلامی مخالف نیستند، بلکه مخالف شما هستند. 

وقتی آن افراد به امام(ره) گفتند که اینها علیه مقام ولایت فقیه یعنی شخص شما صحبت میکنند، امام فرمود خب صحبت کنند، مگر من از اصول دین هستم که اگر کسی علیه من سخن گفت از اسلام خارج شده باشد. "  

 

هاشمی اگر میخواهد احترامش حفظ شود، شرکت نکند 

محتشمیپور همچنین هنگامی که ریاست ستاد کروبی را در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بر عهده داشته است، درباره حضور هاشمی اینطور اظهارنظر میکند: "حضور هاشمی باعث رقابتی شدن فضای انتخابات میشود، ولی حضور ایشان به این معنا نیست که حتما رأی میآورد. آقای هاشمی اگر با هدف گرم شدن فضای انتخابات بیاید، خوب است ولی اگر با هدف پیروزی میآید، رأی نمیآورد و اگر بخواهد احترامش حفظ شود، نباید شرکت کند. "  

 

صدام خالد بن ولید امروز است 

در سال 1369 شمسی و در آستانه جنگ اول خلیج فارس (حمله آمریکا به عراق) سید علیاکبر محتشمیپور با این استدلال که اکنون صدام حسین، "خالد بن ولید " شده است، خواستار اتحاد ایران و عراق علیه آمریکا میشود. این سخنان غیرمنتظره محتشمی پور با واکنشهای منفی بسیاری از فعالین دو جناح اصلی داخل نظام مواجه شد.

گفتنی است این سخنان کمتر از دوسال بعد از پایان جنگ تحمیلی هشت ساله بیان شده بود. بخشهایی از سخنان محتشمیپور که در روزنامه جمهوری اسلامی، دوشنبه یکم بهمن 1369 انتشار یافته بود را در این قسمت بازخوانی میکنیم: "امروز بحث بر سر گذشته ایران و عراق نیست.

 امروز آمریکا و صلیبیهای غربی برای نابود کردن ماشین جنگی عراق و سپس به پرداختن انقلاب اسلامی ایران و تمام حرکتهای آزادی بخش و تثبیت و تحکیم رژیم اشغالگر قدس به منطقه آمدهاند. 

امروز مسلمان منطقه، به
خصوص ملت رشید ایران وظیفه شرعی دارند که در جهادی مقدس به مقابله با نیروهای کفر آمریکا و ناتو برخیزند، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی نمیتواند در این جنگ خانمانسوز نسبت به سرنوشت مسلمانان بیتفاوت بماند، ملت ایران راه امام را میپیماید و از ولایت فقیه پیروی میکند.

آمریکا و کفر جهانی به یک کشور اسلامی حمله کرده است و امروز خبری رسید که کربلا و نجف ما هدف آماج بمبهای آمریکا قرار گرفتهاند. چرا ملت ایران و ملت اسلام در سکوتی مرگبار به سر میبرند؟ آیا وظیفه نداریم؟ آیا ملت و کشور عراق مسلمان نیستند؟ 

آیا این امام نیست که با فریاد رسا وظیفه هر مسلمان را دفاع از اسلام و مسلمین و سرزمین مسلمانها اعلام میکند؟ جمهوری اسلامی و ملت مسلمان ایران با توجه به اصول و آرمانهایش از هر کشور دیگر اولی و احق است که در جهاد مقدس علیه آمریکا شرکت کند و باید خلیج فارس گورستان آمریکاییها شود. 

امروز اگر پاسخ یاللمظلوم مسلمین عراق و کویت را ندادیم، چه انتظاری است که اگر فردا به انقلاب اسلامی و ملت ما حمله کرد، مسلمانان جهان با ما همدردی کنند. مسلمانان جهان با پذیرش رهبری اسلامی ایران، توقع دارند پرچمداری جهاد و مبارزه با آمریکا در دست ایران و انقلاب ایران باشد. 

حوادث و بحران اخیر یادآور رویارویی و صف آرایی "خالد بن ولید " در برابر ابرقدرتهای صدر اسلام است، او که عمری در صف کفر، شمشیر به روی پیامبر و مسلمانان کشیده بود، ولی در نهایت فاتح بزرگی برای مسلمانان شد. امروز دنیای کفر در مقابل ملت مسلمان عراق و فلسطین به عنوان خاکریز اول قرار گرفته است و به یقین خاکریز بعدی، انقلاب و ملت مسلمان ایران است. ما از چه میترسیم؟ بگذار تا با عزت و شرف زندگی کنیم و بمیریم، زندگی زیر سایه سرنیزههای آمریکا برای ما ذلت، اسارت و ننگ است. " (روزنامه جمهوری اسلامی، دوشنبه یکم بهمن 1369، شماره 3 هزار و 377)

داستان مجلس سوم 

در انتخابات مجلس سوم بهدنبال اختلاف درباره انتخابات مجلس سوم، میان شورای نگهبان و وزارت کشور، امام خمینی نمایندهای جهت بررسی موضوع تعیین کرد و هنگامی که نظر نماینده حضرت امام بر صحت انتخابات قرار گرفت، شورای نگهبان در نامه خود با استناد به نظر امام خمینی انتخابات را تایید کرد.

محتشمیپور در این باره میگوید: " در آن زمان با توجه به اینکه در تهران و بسیاری از مراکز استانها اکثریت دوستانی رای آوردند که همسو با تفکر دولت آقای موسوی بودند، ناظرین شورای نگهبان تلاش کردند تا در برخی از حوزهها معادله را بهم زنند، و بر این اساس قصد داشتند تا برخی از صندوقها را بگیرند و براساس دیدگاه خودشان شمارش کنند.  

ما معتقد بودیم که شورای نگبهان و ناظران آنها نمی توانند بدون حضور نمایندگان وزارت کشور و مجریان، به بازشماری آرا بپردازند. " نکته جالب توجه در انتخابات اخیر استناد معترضان به رویه اتخاذ شده در ماجرای انتخابات مجلس سوم بود.  

حال آنکه در آن ماجرا هم یک طرف دعوا محتشمی پور (به دفاع از میرحسین موسوی) بود و طرف مقابل شورای نگهبان که تکرار ماجراهای اخیر را به ذهن متبادر می کند، ثانیا دخالت امام در شرایطی صورت گرفت که دو نهاد نظارتی و اجرایی انتخابات مقابل یکدیگر قرار گرفته بودند و صحبت از میانجیگری بین یک نامزد معترض و نظام سیاسی نبود.  

محتشمیپور که همه وجه و اعتبار خود در این سی سال را مدیون حمایت از فلسطین و لبنان است، پس از سر دادن شعار "نه غزه نه لبنان " توسط حامیان جریان خود سکوت کرده و حاضر به مخالفت با این شعار نشد.  

 

محتشمیپور و سالها مبارزه 

محتشمیپور که تجربه وزارت کشور در کابینه دوم میرحسین موسوی را در کارنامهاش داشته و خود را از بنیانگذارن حزبا... میداند، سالها بهعنوان دبیرکل کنفرانس بینالمللی حمایت از قدس و در صف اول حمایتکنندگان از مقاومت لبنان و فلسطین بوده و در سالهای گذشته اقدامات مؤثری را در حمایت از اینان انجام داده است.


وی بارها خواستار امضای طوماری میلیونی در حمایت از مقاومت بوده است و با نگاهی گذرا به مصاحبه

استکبارستیزی محتشمیپور تا بهحدی بود که بارها اعلام کرده بود که باید تا محو کامل رژیم اشغالگر قدس به مبارزه مسلحانه علیه آن ادامه داد و همه توان نظامی و حتی اقتصادی خود را در این راستا بهکار گرفت، روحیه استکبارستیزی او به اینجا خلاصه نمی شد، بلکه در زمان حمله نخست آمریکا علیه عراق به اعتراض پرداخته و جمهوری اسلامی ایران را از اینکه برای صدام نیرو نمیفرستد توبیخ و اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران چرا اقدام نظامی در حمایت از صدام انجام نمیدهد.

مقاومت و شاخصه آن 

زمانی که اسراییل به خاک لبنان حمله کرد، چند لبنانی که تعداد آنان کمتر از پانزده نفر بود به دیدار حضرت روحا... آمدند و از ایشان کسب تکلیف کردند، امام نیز گفت: "احرقوا الارض تحت اقدامهم و... " یعنی زمین را در زیر پاهای آنها بسوزانید و لبنان را به گورستانی برای آنها تبدیل کنید، اینان نیز با اینکه تعداد کمی بودند، اما به تبعیت از امام خویش به جنگ با اسراییل برخاستند و مقاومت شریف اسلامی در لبنان با تبعیت از ولایت شکل گرفت و تبعیت آنها از ولی فقیه، بهعنوان نایب امام عصر (عج)، تا به امروز ادامه دارد تا جاییکه سید حسن نصرا... افتخار خود را تبعیت از ولی فقیه میداند و از مقام معظم رهبری حضرت آیتا... خامنهای با نام الامام الخامنهای یاد میکند و در زمانیکه به تهران برای حضور در کنفرانس بینالمللی حمایت از قدس حضور مییابد، دست مقام معظم رهبری را میبوسد، وی همچنین در جمع طلبههای مدرسه امام خمینی در قم، اینگونه رابطه خود را با رهبری توصیف میکند که "اگر احساس کنم که مقام معظم رهبری از انجام دادن کاری خرسند میشود، بیدرنگ آن را انجام میدهم. "

جالب است وقتی بدانیم که گروهای سنی فلسطینی نیز رهبری را بهعنوان رهبر جریان خود میدانند و از ایشان پیروی میکنند، پس از جنگ غزه هنگامیکه خالد مشعل به تهران آمده و به دیدار مقام معظم رهبری میرود، دوبار اینگونه خطاب به رهبر انقلاب میگوید: "السلام علی القائد العظیم " (سلام و درود بر رهبر والا) و سپس به آغوش مقام معظم رهبری میرود و در خلال صحبتهای خود بارها از رهبر بهعنوان "القائد " تجلیل میکند و جوانان فلسطینی عکسهای مقام معظم رهبری را بهدست گرفته و نام ایشان را فریاد میزنند.

 

تب انتخابات 

انتخابات اخیر ریاستجمهوری حاشیههای زیادی داشت که یکی از آنها تشکیل کمیته صیانت از آرا توسط محتشمیپور بهنفع میرحسین موسوی بود. گفته میشود که محتشمیپور شخصی بود که توهم تقلب در انتخابات را به میرحسین تلقین کرد، توهمی که باعث شد مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران آن را بهعنوان دستآویزی برای تخریب نظام قرار دهند و درست در زمانی که مقام معظم رهبری انتخابات را تأیید کردند و فرمودند که انقلاب اهل خیانت به مردم نیست، او بازهم بر گفته قبلی خود تأکید کرد که تقلب شده است. 

وی قبل از برگزاری انتخابات نیز رأی موسوی را بیش از 30 میلیون اعلام کرده بود. احتمالا بر همین اساس بود که وقتی با رأی 13 میلیونی مواجه شد، خبر از تقلبی بزرگ داد. میرحسین موسوی نیز بعد از آنکه با صدها دلیل و جواب در رد گفته خود درباره تقلب مواجه شد گفت که هرچه محتشمیپور بگوید همان است و حرف او حرف من است و بروید او را قانع کنید و رییس کمیته صیانت از آرا، نیز چندین شرط عجیب قرار داد که نشان میداد او بهجز ابطال انتخابات دنبال چیز دیگری نیست. وقتی هم از او سئوال شد که آیا این شرطهای میرحسین است گفت، نه، اینها شروط من است.  

 

نه غزه نه لبنان 

در روز قدس امسال عدهای قلیل شعار "نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران " سر دادند که البته نه فقط با اعتراض دبیرکل کنفرانس بینالمللی حمایت از قدس و از بنیانگذاران حزبا... به گفته خود مواجه نشدند که هنگامی که در دمشق به او اعتراض شد که چرا سکوت کردهای، در جواب گفت که شما نمیفهمید. 

این برخورد محتشمیپور نشانگر این مسئله بود که برخی افراد برای دستیابی بهمنافع شخصی خود حاضرند همه آرمانها و اعتقاداتشان را که زمانی برای آن تا پای جان مایه گذاشته بودند، بهسادگی قربانی کنند .  


فرار به جلو 

سالیان سال است که دبیرکل کنفرانس بینالمللی حمایت از قدس، از این راه خود را در مجامع بینالمللی مطرح میکند و دهها سفر داخلی و خارجی به بهانه قدس داشته و صحبتهای مقام معظم رهبری را بهعنوان سرلوحه کنفرانس و حمایت از مقاومت قرار داده، اما موضعگیریهای اخیر او در قبال غزه و لبنان (سکوت معنادار در قبال شعار نه غزه نه لبنان) باعث شده تا سابقه سی ساله او در دفاع از فلسطین تحتالشعاع این موضوع قرار بگیرد. این در حالی است که بخش عمدهای از وجه سیاسی او طی سالهای گذشته از مسئله دفاع از فلسطین کسب شده است.

 

بازگشت به آرمانها 

رییس کمیته صیانت از آرای میرحسین، بعد از مدتها سکوت گویی دوباره بهخود آمده است و در حاشیه مناظره عباس سلیمی نمین و عباس عبدی گفت: "امام خمینی کمک مالی و معنوی به فلسطین را در جهت منافع ملی کشور میدانست و ادامه داد که من نمیدانم دولت چقدر به لبنان و غزه کمک میکند، اما شما هزینه جنگ هشت ساله را بررسی کنید و برای جلوگیری از اینکه دوباره هزینه و خسارت سنگینی به کشور وارد شود، به فلسطین کمک مالی داده میشود تا در مقابل اسراییل بایستد و در نتیجه این اقدام در جهت منافع ملی و بهنفع کشور است. " وی همچنین در اظهارنظر جالبی گفت که در زمان امام مبارزه با ظالمین سیر صعودی خود را طی میکرد، اما اقدامات دولتها موجب انحرافاتی در اصول انقلاب شد و اندیشههای امام خمینی زیر پا گذاشته شد.


ماجرا چیست؟

جانباز راه قدس که در توطئه بمبگذاری صهیونیستها در بستهای که برای او فرستاده بودند، بهشدت مجروح شد، مواضع متعدد و گاه متناقض با آنچه سالها برای آن تلاش می کرد، می گیرد. هرچند که با صحبتهای اخیر او امید می رود که او به راه انقلاب و امام و رهبری بازگشته است، اما این سئوال مطرح است که آیا مواضع او بعد از انتخابات را باید برای قضاوت درباره او مدنظر قرار دهیم یا صحبتهای اخیرش در دفاع از غزه و آیا صحبتهای اخیرش برای ادامه کسب وجهه به بهانه قدس است یا اینکه او را خود را از حامیان "نه غزه نه لبنان " جدا کرده است.

منبع: پنجره شماره- 23

های منتشر شده او دهها مصاحبه و گزارش و بیانیه در حمایت از مقاومت شریف لبنان و فلسطین به دیده میآید و هرکجا که تجمعی یا تظاهراتی بهنفع حزبا... یا حماس و مردم فلسطین برگزار میشود، چهره او نیز در بین سایرین نمایان است.